Estetik Kulak Ameliyatları

Kulaklardaki şekil bozukluğu genelikle doğumsal olup kişinin sosyal aktivasyonlarını, kendine güvenini ve çocukluk çağı gelişiminde bireyi etkiler. Kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna "kepçe kulak" veya "yelken kulak" (prominent ear) adı verilmektedir.

Ne Zaman Ameliyat Olmalıyız

Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlanmaktadır.

5-6 yaşın üzerinde her yaşta ameliyat yapılabilir. Özellikle okul çağı öncesi mevcut deformitenin düzeltilmesi önerilir. Çünkü okul çağında çocuğun arkadaşlarından gelecek tepkilerle psikolojik travma oluşumu önemlidir. Genellikle toplumumuzda görülen deformite prominent ear denilen kepçe kulak deformitesidir. Tedavisi kolay ve cerrahi sonrası sonuç yüz güldürücüdür. Verilen şekil kalıcı olup ilk 6 ayda hafif bir açılma olsa bile hayat boyu formunu korur.

Tedavi

Tedavi cerrahidir. Kulak arkasından yapılan kesi ile kulak şekillendirilir. Kulak kepçesinin arkaya doğru kıvrımını sağlamak için uygun yerlerden kıkırdak törpüsü ile kıkırdak inceltilir. Daha sonra kıvrımın kalıcı olması için özel dikişler konur. Kulak kepçesi ile kafa tabanı arası mesafe 1.5-2 cm veya 35-40 derece olmalıdır. Bir hafta kadar pansumanlar yapılır. Cerrahi yara iyileştikten sonra iki hafta özel kulak bandajı uygulanır.

Anestezi

Küçük çocuklarda ameliyat, genel anestezi altında, büyüklerde ise lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Ayrıca her yaşta kulak estetik ameliyatı yapılabilir.

Yara İzi

Kulak kepçesinin arkasında çok az bir iz kalır, bu iz kulak arkadan bakılsa bile genellikle görünmez.


Please publish modules in offcanvas position.

İnternetin daha güvenli bir yer olması için 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca yayınladığımız Aydınlatma Metni'ni okuyabilirsiniz.