Meme Dikleştirme

Memelerde aşırı sarkma hastanın yaşam konforunu ve sağlığını bozar. Göğüslerin neden olduğu sırt ve boyunda kas gerilmeleri ile pozisyonel olarak değişiklik; baş ağrısı, omuz ağrı, sutyen askıları ile omuzda çöküklük, kronik göğüs ağrı, kişisel hijyen ile ilgili problemler, sportif aktivitelere katılamama, giyim konforunun bozulması, sosyal alanda kısıtlanma gibi rahatsızlıklar yapılabilir. Meme dokusunda doğumlar, süt verme, aşırı kilo alıp vermeler ve yerçekimi gibi vs. nedenlerle sarkmalar oluşur. Bu tip şekil bozuklukları düzeltilirken meme dokusunun hacmi ve meme başının aşağıya doğru olan sarkıklığı önemlidir.

Bu tip ameliyatlarda Uygulanan tekniğe göre hastaların süt verme fonksiyonları ve meme başı duyuları da değişik derecelerde etkilenebilir. Bu ameliyatlarda temel yaklaşım memede en az cerrahi izi bırakarak, maksimum şekil oluşumunu yakalamak ve meme fonksiyonlarıyla duyusunu korumaktır. Bu nedenle ameliyat öncesi meme ölçümleri çok iyi yapılarak, ameliyat çizimleri çok iyi planlanmalıdır. Bu aşama elde edilecek cerrahi sonuç için ameliyat kadar önemlidir. Cerrahi işlem yaklaşık olarak 2,5-3,5 saat sürer ve hastadaki fazla miktardaki deri dokusu çıkarılarak meme yeniden şekillendirilir.

Meme Başı Aşağıya Çok Sarkmamış İse

Meme başı aşağıya doğru çok sarkık değilse ve hacim eksikliğiyle birlikte az miktarda sarkma varsa bu tip memelere areola çevresinden yapılacak müdahale ile protez yerleştirilip hem meme dolgunluğu sağlanır, hem de areola çevresinden meme dikleştirilerek az miktarda, dikkat çekmeyen bir iz bırakılır.

Eger meme başı fazlaca aşağıya sarkmış ise bu tip hastalarda areola çevresindeki ize ek olarak aşağıya meme altı kırışıklık çizgisine kadar uzanabilen ince ve zamanla (8-12 ay) silikleşecek olan bir iz oluşur(İzler vücudun vereceği reaksiyona göre bazen belirgin ve geçmeyen izlere de dönüşebilmektedir). Bu tip ameliyatlarda eğer meme dokusu hacmi yeterli ve sadece deri ve bağ dokusundaki gevşeklik nedeniyle sarkma varsa protez uygulamalarına gerek kalmayacaktır.


Ameliyat İle Oluşacak Cerrahi İz Üç Şekilde olabilir.

  • Periaeolar teknik: Areola çevresinde sınırlı bir iz.
  • Vertikal teknik: Areola çevresi ve aşağıya meme altı kırışıklık çizgisine kadar uzanabilen ince iz.
  • İnferior-Santral Vs.. Teknikleri; Areola çevresiyle, aşağıya meme altı kırışıklık çizgisine kadar uzanan ve meme altı kırışıklık çizgisinin de bir bölümünü tutan iz kalabilir. Tüm bu izler sizlerin yara iyileşmesine de bağlı olacak şekilde zamanla (8-12 ay) silikleşecek, az dikkat çeker hale dönecektir(İzler vücudun vereceği reaksiyona göre bazen belirgin ve geçmeyen izlere de dönüşebilmektedir).


Ameliyat

Sarkma ameliyatları yaklaşık olarak 2-2,5 saat süren cerrahi uygulamalardır. Ameliyat sonrası hastanın iki hafta süresince 3-4 günde bir pansumanları ve kontrolleri vardır. Hasta birinci haftadan sonra işine ve günlük hayatına dönebilir. Ağır egzersizlerden 4-6 hafta kaçınılmalı ve kendisine önerilen süre özel tip sütyen kullanmalıdır.


Please publish modules in offcanvas position.

İnternetin daha güvenli bir yer olması için 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca yayınladığımız Aydınlatma Metni'ni okuyabilirsiniz.