Liposuction (Yağ Alma)

Liposuction vücutta istenmeyen yağların bir vakum aleti ve kanüller yardımı ile alınması işlemidir. Bu işlem yardımıyla vücudumuzdaki şekil bozukluğuna yol açan yağ birikintileri uzaklaştırılır. Liposuction yöntemi yapılış amacına bağlı olarak LIPOSHAPING, LIPOSCULPTURING, BODYSHAPING, LIPOPLASTY, SUCTION LIPECTOMY vs. isimler alır.Temelde ise tüm bu yöntemlerin özü ve amacı aynıdır. Liposuction yöntemlerindeki temel fark kullanılan tekniklerdedir.

Bu teknikler lazer liposuction, vaser liposuction, dry (kuru), ultrasound-assisted lipoplasty, tummesent (sıvı vererek) liposuction ve super-wet teknikleridir. Bu teknikler arasında hasta iyileşme süreleri ve liposuction sonuçları arasında farklar vardır. Unutulmaması gereken liposuction diyet veya egsersizin yerini hiçbir zaman almaz, sadece kilo vermekle uzaklaştırılamayan yağ dokusu birikimlerini uzaklaştırarak vücudumuza arzu edilen şekli verir.

Liposuction Uygulanan Bölgeler

Sıklıkla liposuction uygulanan bölgeler Karın, Bel bölgesi, Kalçalar, Basen ve Bacak iç bölgeleri, Uyluklar, Dizler, Kol, Çene altı olup gerektiğinde sınırlı miktarlarda vücutta istenmeyen yağ birikintisi olan diğer bölgelere de uygulanabilmektedir.

Liposuction İçin İyi Adaylar

Liposuction için en iyi aday, bu işlemden gerçekçi beklentisi olan adaydır. Hastanın kilosu ideal kilosuna yakın ise, derisinin elastikiyeti iyi ve operasyon sonucunu etkileyecek hastalığı yoksa bu hasta Liposuction için ideal bir adaydır diyebiliriz.

Liposuction İçin Karar Vermek

Plastik cerrahi doktoru ile görüşürken cerrahi prosedürün başarısı için beklentilerinizi gerçekçi olarak ona aktarmanız ve liposuction ile alternatif tedavi yöntemlerinin sizin beklentileriniz yönünde sizi aydınlatmasını istemelisiniz. Eğer liposuction için uygun bir aday iseniz cerrahi hazırlık için doktorunuz sizi geçirdiğiniz hastalıklar, kullandığınız ilaçlar, kan tablosu ve şu andaki vücut sağlığı yönünden inceleyecek ve liposuction için size hazırlık evrelerini aktaracaktır.

Cerrahi Hazırlık Evresi

  • Liposuction öncesi muayene ve digital resimleme ile vücuttaki fazla yağ birikimlerinin tespiti.
  • Liposuction uygulanacak bölgeye uygun büyüklükte korse tayini.
  • Liposuction öncesi ve sonrası vücut hijyeninin size anlatılması.
  • Liposuction öncesi ve sonrası beslenme, ilaç kullanımı, egzersiz programı ve günlük hayatınıza dönüşünüz ayrıntılı olarak size anlatılmalıdır.
  • Liposuction tekniği ve cerrahi sonrası iyileşme süreciniz size anlatılmalıdır.

Cerrahi Uygulama

Liposuction cerrahi merkezlerinde out-patient (ayaktan tedavi) veya hastanede yatarak genel veya lokal anestezi ile uygulanabilir. Yağ dokusu miktarı, hastanın genel sağlık durumu, yağ alınacak bölgeler ve hastanın yaklaşımı dikkate alınarak uygulanacak anestezi şekline karar verilir.

Cerrahi uygulama kanüller kullanılarak bir vakum aleti veya enjektörler yardımı ile 3-4 mm uzunluğunda açılan küçük delikler aracılığı ile yapılır. Bu küçük kesilerden yerleştirilen kanüller yardımıyla yağ birikintileri alınarak vücuda arzu edilen ideal şekil verilir. Bu küçük ve daha sonra genellikle silikleşecek kesi kapatılarak hastaya ameliyat masasında uygun korse giydirilir. Ameliyat süresince ve sonrasında hastanın sıvı replasmanı, ameliyat sonrası dikkatli takibi ve medikasyonu (ilaç tedavisi) önemlidir.

Hastanın sistemik bulguları normale döndüğü zaman hasta öneriler ile evine gönderilir. Bu öneriler birkaç gün ev içi istirahati, verilen ilaç tedavisine uyulması, danışılmadan reçete harici ilaç kullanılmaması, günde en az 2 litre sıvı ve ilk günler yumuşak gıdalar alınması önerilir.

Cerrahi Sonrası

Ameliyat sonrasına doktorunuz sizi gerekli aralıklarla pansuman ve takip için kontrollere çağıracaktır. Bu birkaç hafta içerisinde liposuction yapılan bölgelerde hafif derecede morluk, uyuşukluk, ağrı ve yanma hissi duyabilirsiniz bu bulgular tamamen normal olup birkaç hafta içerisinde geçecektir.

İyileşmeniz aşamalı olarak gerçekleşecektir. Cerrahi sonrası birkaç gün içersinde işinize dönebilecek ve sınırlı aktivasyonlarda bulunabileceksiniz. Cerrahınız tarafından erken dönemde yürüyüş önerilecektir. 7-10 gün içerisinde iğne deliklerindeki küçük yaralar iyileşerek normal hayatınıza dönersiniz. günde en az 20-25 dakika sürecek masajlara başlanacaktır. Masajlara ek olarak 1 aydan sonra LPG veya ultrason tedavisi verilecektir. 3-4 hafta sonunda giydiğiniz korse çıkarılacak ve normal hayatınıza dönebileceksiniz.

Göze çarpan şişliklerinizin inmesi 6-8 haftayı bulabilir, fakat 3'ncü haftadan itibaren vücudunuzun ideal şeklini görmeye başlarsınız. Cerrahınız ameliyat öncesi ve sonrası çekilen resimler ve bilgisayar arşivi ile hem kendisi hem sizin için sonucu değerlendirecektir.

Elde ettiginiz bu yeni vücut şeklinizi diyet, egzersizler ve doktorunuzun önerileri ile korumalısınız.


Please publish modules in offcanvas position.

İnternetin daha güvenli bir yer olması için 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca yayınladığımız Aydınlatma Metni'ni okuyabilirsiniz.